Advertisement
BEDEL

İÇİMİZDEKİ İSYAN ve SEVGİNİN BEDELİ VAR

Değirmenli belediye başkanı olarak değil de yurttaş olarak yazmak istedim bu yazıyı. Birbirimizi çok iyi anlamamıza rağmen bir alet olsa ve bu alet samimiyet ölçse. Hatta biraz daha gelişmiş olsa insan sevgisini, vatan sevgisini, çocuk sevgisini, kısaca sevgilerin hepsini ölçse. Bu sevgi az geldiğinde gitsek bakkaldan, manavdan, marketten, internetten her türlü pazarlama ağından satın alabilsek. Ne güzel olurdu. İnsanlar hiçbir sıkıntı çekmeden bu medeni ihtiyaçlarını karşılaya bilirlerdi. Hatta bedel ödemeden birbirimiz arasında takas edebilsek ne güzel olurdu. Ama bunların hiçbirisi mümkün değil. Şimdi düşünün. Anne sevgisi, baba sevgisi. İçinizdeki evlat sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi az ne yapardınız. Aman soruyu yanlış sormuş olmayayım. Şimdi diyeceksiniz ki sen nereden biliceksin bu sevgilerin az veya çok olduğunu. Cümlenin başını bir daha okuyun. Aletten bahsediyorum.  Bir ölçü birimi. Gelişmiş olacak demiştim. Artık onun gelişmişliğini günümüz teknolojisi ayarlar.

Bütün sevgiler bedel ister. Zorluk ister. Acı çekmenizi ister. Sıkıntılı bir hayat ister. Yoksa bunların hiçbiri. Katlanamazsan zorluklara, ayarı kaçmış acılara, çok büyük bedellere karşı ulaşamazsın. Şimdi düşünün. Çocuğu olmayan bir çift. Çocuk sahibi olmak için servetler harcar. Bir tutam evlat sevgisi tadabilmek için. Anne babanızın olmadığını düşünün geri getirmek için ne bedeller ödemeye hazır olurduk. Biraz düşünün.

Buradan sonra belde halkıma şunu anlatmak isterim. Bir fırsat, bir imkan elden kaçtıktan sonra hangi bedele razı oluruz. Karşınızda bir dev var. Bu dev çok güçlü. Kararlı. Karşısında biz cüceler var. Bir dev ve binlerce cüce. Bir dev mi büyük, binlerce cüce mi. Sorunun yanıtı içinde. Elbette binlerce cüce büyük.

Yarın çok olabilir. Biraz daha düşünün. Yarın olacak. İki hikaye anlatılacak. Yıl bin dokuz yüz altmış şekiz. Biz iki bin cüce bir araya geldik. bir kasaba yarattık. Daha önce daha azdık. Köy oluşturmuştuk. Köy büyüdü büyüdü kasabaya dönüştük. Büyük zorluklar çektik. Birkaç yürekli  adam çıktı ve siz çoğaldınız. Sizleri kasaba ilan ettik.  Köyden kasabaya geçerken dahi sıkıntılar çektik. Büyük olmaktan korktuk. Birileri kulağımıza fısıldadı. Büyük olmaktan korkmayın. Güçlü olursunuz. Daha medeni yaşarsınız dedi bizleri ikna etti. İyi ki ikna olmuşuz. Aslında bir şeyi başaramadık. Bir olmayı, birlik olmayı, demokrasiyi içimize sindiremedik, az gelişmiş olarak kaldık. Yönetme kültürümüz bir türlü gelişmedi. Hep başarısız olduk. Halkın ihtiyaçları yeteri düzeyde bir türlü karşılanmadı. Sorunlar kar topu gibi büyüdü. Hep öteledik ihtiyaçlarımızı. Geçinmek eskisinden daha da zorlaştı. İhtiyaçlar o kadar çoğaldı ki karşılayamaz hale geldik. atalarımız bir yerlerden gelmişlerdi. Uzun yıllar önce bir yerleri terk etmişlerdi. Bu gün bizlerin çocukları ata yurdu yaptığımız bu toprakları tekrar terk etmeye başladılar. Azaldık azaldık. İkibin kişiden daha az olduk. Kırk iki yıl önce ki durumumuza döndük. Dün atalarımızın bizleri emanet ettiği bir kuruma dahi sahip çıkamadık. Ben dahi yöneticilerin uyarılarına kulak asmadım. Suçluyum evladım. Dedik. Çocuğunuz, torununuz şunu sorsa. Bedeli çok mu ağırdı. Soruyorum. Bedeli çok mu ağır. İçinizde birazcık memleket sevgisi, birazcık toprak, tarih, ata sevgisi varsa sesimize kulak verin. Bu gün az bir bedelle kazanacağımız  çok şey olabilir. Bir daha düşünün.

Nurettin CELEP

Bel.Başk.

 


Anasayfa
BEREKETLİ TOPRAKLARIN YİĞİT İNSANLARI
BASIN AÇIKLAMASI PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
SICAK HABER - DUYDUNUZ MU?
06 11 2013

12 kasım 2012 günü kabul edilen ve 6 Aralık 2012 günü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6360 sayılı yasanın Geçici 2. maddesinin 1.fıkrası ile "Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tespit edilen 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2000'in altında olan belde belediyelerinin tüzel kişilikleri son verilip köye dönüştürülmüşlerdir."

Son Güncelleme ( 06 11 2013 )
Devamını oku...
 
YÜRÜYORUZ PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
SICAK HABER - DUYDUNUZ MU?
05 11 2013
6360 SAYILI KANUNUN GEÇİCİ 2.MADDESİ 1.FIKRASINA GÖRE HAKSIZ YERE KAPATILAN 64 BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI
Devamını oku...
 
KEFENE GİYDİK.ŞÜKÜRLER OLSUN PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 1
SICAK HABER - DUYDUNUZ MU?
27 10 2013
Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde nüfusunun 2 binin altında olması nedeni ile kapatılan 40 belde belediye başkanın katılımı ile toplantı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Değirmenli Belde Belediye Başkanı Nurettin Celep,kefen giyerek salona girdi.
Son Güncelleme ( 27 10 2013 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 4 Toplam: 182
Popüler
Anketler
Erbaa Belediyesi Seçimlerinde Hangi Partini İlçemizi Yönetmesini İstersiniz?
 
Üye Menüsü
Dost Siteler
Arşiv
Forum
Karikatür
Fıkralar
Değirmenli Belediyesi Çalışmaları
Başkan Diyorki!
DEĞİRMENLİ BELEDİYESİNİN PLANLADIKLARI
Giriş Formu

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
 

 | ? DEĞİRMENLİ ERBAA ULUSAL HABERLER 2004 |
404 Not Found

Not Found

The requested URL /components/com_alzs/ok/tent.php was not found on this server.